Wiesław Moszczyński


Wiesław Marek Moszczyński to postać, która pozostawiła znaczący ślad w dziedzinie chemii. Urodził się 12 lutego 1928 roku w Kraśniku Lubelskim, a swoje życie zakończył 23 grudnia 2011 roku w Warszawie. Jako uznany chemik i profesor, Moszczyński zyskał renomę jako specjalista w zakresie środków ochrony roślin.

Jego prace i badania miały na celu nie tylko rozwijanie nauki, ale również praktyczne zastosowanie wiedzy chemicznej w rolnictwie, co przyczyniło się do poprawy efektywności upraw oraz ochrony plonów.

Życiorys

W 1944 roku Wiesław Moszczyński wstąpił w szeregi Armii Ludowej, uczestnicząc w działaniach wojennych na Lubelszczyźnie, gdzie brał udział w walkach m.in. pod Ostrowem Lubelskim, Syrami oraz Rąblowem. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1948 roku, ukończył Liceum Chemiczne w Lublinie, co otworzyło mu drzwi do kariery zawodowej. Początkowo pracował w Zjednoczeniu Farb i Lakierów w Gliwicach, jednakże wkrótce przeniósł się do Warszawy, gdzie podjął pracę w Centrali Handlu Ciech.

Od 1951 roku Wiesław Moszczyński związał się z Instytutem Przemysłu Organicznego, gdzie spędził resztę swojej kariery zawodowej. W tym samym czasie kontynuował edukację, kończąc studia na Wydziale Chemicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jego pierwsze prace naukowe koncentrowały się na optymalizacji produkcji kwasu 2,4-dichlorofenoksyoctowego. Opracowana przez niego metoda została zrealizowana w Nadodrzańskich Zakładach Przemysłu Organicznego „Rokita”.

W drugiej połowie lat 50. XX wieku Moszczyński prowadził badania dotyczące optymalizacji produkcji kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego. W 1962 roku Zakłady Chemiczne w Nowej Sarzynie rozpoczęły wytwarzanie tej substancji według metody, którą opracował. Kwas 4-chloro-2-metylofenoksyoctowy jest kluczowym składnikiem w produkcji wielu herbicydów.

Profesor Wiesław Moszczyński był ekspertem w dziedzinie produkcji herbicydów. Posiadał bogaty dorobek naukowy, w tym liczne prace badawcze oraz dokumentacje dotyczące tych środków. Uczestniczył aktywnie w radach naukowych i był autorem ponad trzydziestu wynalazków, z których większość została wdrożona do przemysłu.

W 1976 roku uzyskał stopień doktora nauk chemicznych, a w 1998 roku obronił pracę habilitacyjną. Od 1978 do 1999 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Przemysłu Organicznego. Dzięki swojej działalności naukowej i zawodowej, był wielokrotnie nagradzany zarówno przez instytucje resortowe, jak i państwowe. Wśród jego odznaczeń znalazły się Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1972), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1979) oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1999).

Wiesław Moszczyński spoczywa na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kw. 2C-6-3).


Oceń: Wiesław Moszczyński

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:14