Zbigniew Tokarczyk


Zbigniew Tokarczyk, urodzony w 1953 roku w Kraśniku, był znaczącą postacią na polskiej scenie opozycyjnej w czasach PRL. Jego działalność obejmowała różnorodne formy aktywizmu, w które angażował się z pasją i determinacją.

Tokarczyk był aktywnym członkiem Konfederacji Polski Niepodległej (KPN), organizacji, która odegrała istotną rolę w dążeniu do demokratyzacji Polski w trudnych latach komunistycznego reżimu. Wspólnie z innymi działaczami, starał się wpływać na społeczne i polityczne zmiany, troszcząc się o losy swojego kraju.

Oprócz pracy w KPN, Zbigniew Tokarczyk był również zaangażowany w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, co podkreślało jego silne przekonania i wiarę w moc wspólnego działania dla dobra społeczeństwa. Jego poświęcenie dla sprawy niepodległości i wolności zostało tragicznie przerwane 23 lutego 1984 roku, kiedy to zmarł, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii Polski.

Życiorys

Zbigniew Tokarczyk był przez wiele lat pracownikiem elektrowni w Stalowej Woli. W trakcie stanu wojennego doświadczył internowania w Załężu. Po uwolnieniu, które miało miejsce 29 kwietnia 1982 roku, aktywnie zaangażował się w działania na rzecz Solidarności zarówno w swojej miejscowości, jak i w samym zakładzie pracy. Jego determinacja i chęć walki o sprawiedliwość nie spotkały się z aprobata ze strony ówczesnej władzy, co doprowadziło do tego, że Służba Bezpieczeństwa regularnie go szykanowała.

W dramatycznych okolicznościach, jego ciało zostało odnalezione niedaleko miejsca zamieszkania. Sekcja zwłok ujawniła szereg obrażeń, w tym urazy wątroby oraz płuc, a także ślady po uderzeniach, sugerujące brutalny charakter śmierci. Zbigniew Tokarczyk został pochowany na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.

W okolicy, gdzie zginął, znajduje się również tablica pamiątkowa upamiętniająca jego osobę. Siostra, Jerzy Tokarczyk, nie ma wątpliwości co do tego, kto jest odpowiedzialny za śmierć jego brata, oskarżając o to funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Odznaczenie

W dniu 8 kwietnia 2011 roku, Zbigniew Tokarczyk został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu jego wybitnych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za zaangażowanie w przemiany demokratyczne w kraju. Uroczystość wręczenia odznaczenia miała szczególny charakter, a odznaczenie odebrał jego ojciec, Henryk Tokarczyk.

Przypisy

  1. Ordery dla zasłużonych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. prezydent.pl. [dostęp 28.07.2016 r.]
  2. a b c d e f Zbigniew Tokarczyk pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. [dostęp 28.02.2016 r.]
  3. a b c d e f g Tokarczyk Zbigniew. [dostęp 28.02.2016 r.]
  4. „Zarzut z teczki“ Gazeta Wyborcza, 22.02.2005 r.
  5. Teczki w Stalowej Woli
  6. Lista udokumentowanych ofiar mordów komunistycznego aparatu represji w latach 1981-1989

Oceń: Zbigniew Tokarczyk

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:15