Jan Zdzisław Targosiński, znany również pod pseudonimami „Hektor” oraz „Jan Zarzycki”, przyszedł na świat 28 marca 1915 roku w Kraśniku, a zmarł 25 marca 2018 roku w Warszawie. Był to człowiek niezwykłej odwagi i charyzmy, który zapisał się w historii Polski jako żołnierz, działacz kombatancki oraz utalentowany pingpongista.
W trakcie II wojny światowej Targosiński pełnił rolę jednego z dowódców Armii Krajowej na obszarze Lubelszczyzny, co podkreśla jego istotny wkład w walkę o niepodległość Polski. Po zakończeniu działań wojennych, zyskał miano pułkownika Wojska Polskiego w stanie spoczynku, co świadczy o jego długoletniej służbie w Uczciwy sposób dążył do propagowania pamięci o bohaterach narodowych i ich dokonaniach.
Za swoje zasługi został odznaczony tytułem oficera Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi najwyższe uznanie za działalność na rzecz ojczyzny. Życie Targosińskiego to nie tylko historia walki, ale także pasja oraz miłość do sportu, która towarzyszyła mu przez wiele lat.
Życiorys
W trakcie II wojny światowej Jan Zdzisław Targosiński odegrał kluczową rolę jako dowódca oddziału partyzanckiego, prowadząc 3 kompanię I batalionu 15 pułku piechoty „Wilków” Armii Krajowej. Zasłynął dzięki swojej determinacji i skuteczności w akcjach przeciwko niemieckim siłom okupacyjnym. Do jednych z bardziej znaczących działań, których był uczestnikiem, należy operacja wymierzona w niemieckich lotników stacjonujących w pałacu w Ułężu.
Po wojnie Targosiński został oskarżony o działalność antykomunistyczną i w rezultacie spędził cztery lata w więzieniu na warszawskim Mokotowie, gdzie stał się przykładem odwagi i uporu wobec reżimu.
Mimo przeciwności losu, Jan Zdzisław Targosiński pozostaje żywą legendą. Uznawany za najstarszego polskiego sportowca w tej dyscyplinie, w 101 roku życia wciąż aktywnie uprawiał ping-ponga, pokazując swoją niesłabnącą pasję do sportu i życia.
Odznaczenia
Jan Zdzisław Targosiński został wyróżniony licznymi odznaczeniami, które świadczą o jego zasługach dla kraju. Oto lista przyznanych mu nagród:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2013 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami,
- Krzyż Walecznych (dwukrotnie),
- Krzyż Armii Krajowej,
- Medal „Pro Patria”,
- Medal „Pro Memoria”.
Przypisy
- Zmarł Jan Zdzisław Targosiński ps. Hektor | Stowarzyszenie Grupa Historyczna 15. Pułku Piechoty „Wilków” [online], www.historia.pulawy.pl [dostęp 04.04.2018 r.]
- a b c d e f g Anna Kister: Jan Zdzisław Targosiński „Hektor”- dowódca partyzancki z Lubelszczyzny. nowahistoria.interia.pl, 20.09.2015 r. [dostęp 25.06.2017 r.]
- a b c d e Jan Targosiński. Wojewódzki Sztab Wojskowy w Warszawie, 20.08.2012 r. [dostęp 25.06.2017 r.]
- Hektor.
- Ma 101 lat, od 80 gra w ping-ponga.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Sławomir Pączek | Roman Groński | Jan ŚliwkaOceń: Jan Zdzisław Targosiński